Wybory parlamentarne już za 2 miesiące

6 sierpnia 2019 r. Prezydent Rzeczpospolitej podpisała postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1506). Dokument został opublikowany w dniu 9 sierpnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw na stronie http://dziennikustaw.gov.pl/.

Damian Kowalczyk PiS

6 sierpnia 2019 r.  Prezydent Rzeczpospolitej podpisała postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1506). Dokument został opublikowany w dniu 9 sierpnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw na stronie http://dziennikustaw.gov.pl/.

Dzień wyborów Prezydent wyznaczyła na niedzielę 13 października 2019 r. 

Zgodnie z Konstytucją RP wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. 

Ustawa zasadnicza postanawia także, ze mandat posła może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat senatora- 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.  

Auto: Damian Kowalczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *